Na co należy uważać przy wyborze skupu aut?

Czy warto sprzedać auto w skupie?
10 kwietnia, 2020

Każdy musi samodzielnie ocenić, czy sprzedaż samochodu w skupie aut mu się opłaca. Wiele skupów funkcjonuje bowiem w sposób nieuczciwy, kupując samochody po niskich stawkach, a następnie sprzedając je za zdecydowanie większe kwoty. Z tego powodów wielu Polaków jest zniechęconych do skupów. Na rynku funkcjonuje jednak sporo skupów samochodów działających uczciwie, z których można wyjść z rozsądną kwotą i poczuciem zadowolenia. Warto jednak mieć na uwadze kilka czynników, na podstawie których podejmiemy odpowiednią decyzję. Skupy aut – na co uważać?

Jak to właściwie działa?

Zacznijmy od tego, jak działają skupy aut. Musimy mieć świadomość, że kwota, którą otrzymamy, zawsze będzie niższa od tego, co zarobilibyśmy, gdybyśmy znaleźli sami kupca. Marża jednak będzie się różnić. W niektórych skupach samochody są skupowane praktycznie za bezcen, w innych można liczyć na bardziej atrakcyjne stawki. Skupy są przede wszystkim rozwiązaniem wygodnym, bo posiadacz samochodu nie musi sam szukać potencjalnego kupca czy wystawiać ogłoszeń na portalach internetowych. Jest to prosta droga, by pozbyć się niechcianego samochodu, a jednocześnie zarobić chociaż trochę, dzięki temu na przykład ponosząc niższe realne koszty zakupu nowego pojazdu.

Bezpłatna wycena

Ważne, by skup oferował możliwość bezpłatnej wyceny lub wysłania zdjęć dokumentujących stan samochodu. Dzięki temu zawczasu będziemy wiedzieć, czy jesteśmy zainteresowani transakcją. To ważne, bo jeśli kwota zaproponowana przez dany skup nie będzie satysfakcjonująca, możemy rozglądać się dalej. Na rynku funkcjonuje mnóstwo takich firm i w końcu na pewno uda się znaleźć taką, która zaoferuje odpowiednią stawkę. Nie warto się przy tym jednak nastawiać na kokosy. Za niektóre samochody możemy faktycznie otrzymać większe kwoty. Cena zależy od wielu czynników: roku produkcji, modelu i marki, stanu technicznego i stanu wizualnego (to również ma znaczenie, dlatego w skupach zwraca się dużą uwagę na stan tapicerki czy lakieru), pojemności silnika i rodzaju paliwa, przebiegu (to bardzo ważne, a w związku z przebiegiem również stopnia wyeksploatowania), wyposażenia (zwłaszcza jego kompletności) i parametrów technicznych podzespołów. Z reguły lepiej wyceniane są też samochody dostawcze, które są rzadsze na rynku i cieszą się większym zainteresowaniem.

Dojazd do właściciela

Jeśli skup aut organizuje dojazd do właściciela i sam odbiera samochód, jest to bardzo na jego korzyść. Znacznie ułatwia to transakcję i pomaga, jeśli samochód jest w złym stanie technicznym. Dzięki temu właściciel nie musi organizować lawety ani przejmować się powrotem do domu ze skupu. Dobre skupy najczęściej dojeżdżają do klienta i załatwiają całą procedurę na miejscu. Sama transakcja przebiegnie wtedy w sposób mało skomplikowany. Wystarczy umówić dogodny termin (telefonicznie, mailowo bądź przez formularz, który wiele skupów zamieszcza na swojej stronie). Po przekazaniu niezbędnych informacji skup ocenia, czy jest zainteresowany zakupem danego pojazdu. Warto mieć na uwadze, że niektóre skupy nie kupują samochodów starszych niż na przykład piętnaście lat lub specjalizują się w konkretnych markach. Jeśli skup zdecyduje się na finalizowanie transakcji, pracownik przyjedzie na miejsce, dokona wyceny samochodu, wynegocjuje z nami cenę i zapłaci od ręki odpowiednią kwotę. Czasem można też poprosić o przelew na konto bankowe, ale najczęściej otrzymamy gotówkę.

Zwróć uwagę na opinie

Nie kieruj się tylko reklamą w radiu czy Internecie czy estetycznie wyglądającą stroną internetową. Warto zasięgnąć języka i zweryfikować opinie innych klientów. Można spytać członków rodziny lub znajomych, które skupy polecają i jakie kwoty udało im się wynegocjować. Warto przy tym spytać też o sam samochód, bo każdy pojazd jest wyceniany indywidualnie, dlatego czasem może się okazać, że otrzymamy znacznie mniej niż otrzymali nasi bliscy. Możemy też się w ten sposób dowiedzieć, jakie czynniki były brane pod uwagę. Warto też sprawdzić opinie w Internecie, na przykład na lokalnych forach. Trzeba mieć przy tym na uwadze, że istnieje też nieuczciwa konkurencja, dlatego nie wszystkie opinie są pisane przez prawdziwych klientów. Jeśli w ciągu paru godzin pojawiło się dużo negatywnych bądź dużo pozytywnych opinii na temat jednego skupu, nie warto im wierzyć.

Skup samochodów używanych – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Ponadto należy sprawdzić, czy skup działa legalnie i jak krok po kroku wygląda zakup, zwłaszcza, jeśli sprzedajemy wrak samochodu. Skupy muszą spisać umowę i wydawać zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu. Jeśli takiego dokumentu nie otrzymamy, mamy do czynienia z nielegalnym interesem. Poza tym istotne jest, by kwota zaoferowana na żywo nie różniła się znacznie od wstępnej wyceny.

Skorzystanie z usług skupu samochodów jest prostym sposobem na to, by szybko pozbyć się niechcianego samochodu. Często możemy w ten sposób sprzedać samochód już w ciągu paru dni. Warto zwrócić uwagę na legalny charakter działalności i to, czy wszystkie formalności zostaną dopełnione.

NAPISZ DO NAS