Jak wygląda procedura złomowania samochodu?

Cena samochodu w skupie – ile płacą i od czego zależy?
4 lutego, 2020
Czy warto sprzedać auto w skupie?
10 kwietnia, 2020

Co to jest złomowanie auta?

Złomowanie samochodu polega na uznaniu go za nienadające się do dalszego użytkowania. Taki pojazd nie podlega już naprawie lub remontowi, a także może być już przestarzały technicznie. Zdarza się, że naprawy przewyższają cenę pojazdu, a jego sprzedaż nie jest już możliwa. Często koszt ubezpieczenia takiego pojazdu jest bardzo wysoki. Złomowanie samochodu okazuje się czasami koniecznością. Jedyną legalną metodą, aby wycofać samochód z ruchu, jest właśnie jego zezłomowanie.

Z pewnością wiele osób zastanawia się jak zezłomować auto oraz z jakich formalności należy dopełnić, aby móc to zrobić. Mianowicie kasacji można dokonać wyłącznie w autoryzowanych punktach. Prawo reguluje w jakich miejscach jest to dozwolone. Samochód dostarczamy do punktu zbierania pojazdów, który funkcjonuje na podstawie odpowiedniego zezwolenia starosty lub do stacji demontażu, działającej za zgodą wojewody. W takiej sytuacji warto wiedzieć co należy zrobić, by dopełnić wszelkich formalności i jak prawidłowo przebiega procedura złomowania. Dzięki temu w szybki i prosty sposób można wykonać demontaż auta i uniknąć niepotrzebnych kłopotów. To także doskonały sposób, aby odzyskać chociaż kilkaset złotych za swój samochód.

Procedura złomowania auta – krok po kroku

Jeśli planujesz w najbliższym czasie oddać swój samochód na szrot, to koniecznie musisz zapoznać się z najważniejszymi informacjami i procedurami. W ten sposób sprawnie dopełnisz wszystkich formalności i będziesz mógł szybciej cieszyć się z odzyskanych pieniędzy. Jedyną legalną i w pełni bezpieczną metodą, aby wycofać samochód z ruchu, jest właśnie jego złomowanie. Można je wykonać wyłącznie w autoryzowanych punktach, które reguluje prawo. Jeśli zastanawiasz się ile jest warte Twoje auto, to możesz liczyć również na profesjonalną wycenę. Nasza firma wyróżnia się tym, że dojeżdża na wskazane przez klienta miejsce, a następnie fachowo wycenia wartość i użyteczność danego pojazdu.

Kolejną istotną kwestią jest dostarczenie odpowiednich dokumentów. Podczas oddawania samochodu na szrot musimy okazać następujące dokumenty: dowód osobisty lub inny dokument stwierdzający naszą tożsamość, dowód rejestracyjny pojazdu, kartę pojazdu jeśli taka była wydana bądź inny dokument potwierdzający dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym. W celu zezłomowania pojazdu, musi on posiadać numer VIN lub numer nadwozia, podwozia lub ramy.

Stacja demontażu unieważnia dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz tablice rejestracyjne pojazdu. Po zezłomowaniu auta niezbędne jest również wydanie przez firmę zaświadczeń o kasacji umożliwiających wyrejestrowanie pojazdu w urzędzie i wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC samochodu. Zaświadczenie wydawane jest w trzech egzemplarzach – jedno dla właściciela pojazdu, jedno dla właściciela stacji demontażu i jedno dla wydziału komunikacji. Następnie były już właściciel samochodu musi samodzielnie udać się do wydziału komunikacji i złożyć odpowiedni wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Zaleca się również zgłoszenie auta do ubezpieczalni, aby nie została naliczona składka ubezpieczenia OC na kolejny rok.

Ile można otrzymać za złomowanie samochodu?

Złomowanie pojazdów przynosi wiele korzyści, oprócz tego, że pozbędziemy się niesprawnych aut, możemy cieszyć się z dodatkowych pieniędzy. Wiele osób zapewne zastanawia się ile za złomowanie auta można otrzymać? Wysokość kwoty zależy głównie od wagi samochodu. Jednoznacznie nie można stwierdzić ile za złomowanie auta dostaniemy pieniędzy. Zależy to bowiem od indywidualnego sposobu wyceny wybranej firmy, a także wielu różnorodnych czynników. Po indywidualnej wycenie auta można wtedy konkretnie stwierdzić wartość danego pojazdu. Jeśli auto nie będzie kompletne, czyli jego masa będzie mniejsza niż 90 proc. masy nowego pojazdu, to firma skupująca auta może pobrać opłatę od właściciela za każdy brakujący kilogram. Warto zaznaczyć, że każda firma indywidualnie ustala własny sposób wyceny, dlatego na wartość złomowanego samochodu mogą wpływać rozmaite czynniki.

Złomowanie auta – zalety

Poruszanie się wyeksploatowanym samochodem może być niebezpieczne dla Ciebie i innych uczestników ruchu. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zakończenie jego użytkowania, zanim skończy się to wypadkiem. W przypadku stwierdzenia szkody całkowitej po wypadku drogowym możemy zdecydować się oddać auto na złom. Będzie miało to sens także w przypadku samochodów w złym stanie technicznym. Jeśli chcemy sprzedać takie auto, może wiązać się to z ryzykiem, że przyszły nabywca nie będzie świadomy wszystkich usterek i może doprowadzić do wypadku. Dodatkowo, zazwyczaj dla takich samochodów ubezpieczenia OC są stosunkowo drogie. Rozwiązaniem jest pozbycie się takiego pojazdu i zakupienie nowszego modelu, w naprawę którego nie będzie trzeba ciągle inwestować.

Warto wtedy skorzystać z usług firmy zajmującej się skupem aut, czy też stacji demontażu pojazdów. Dzięki temu możemy być pewni, że nasze transakcje związane z pobyciem się starego samochodu, nie przysporzą nam dodatkowych zmartwień. To przede wszystkim legalne, bezpieczne i sprawne działanie. Taka transakcja nie wymaga od właściciela dodatkowych kosztów. Wręcz przeciwnie, to możliwość zyskania extra środków pieniężnych. Brak trudnych do przewidzenia prawnych konsekwencji oraz szybkie uzyskanie gotówki za stary pojazd, to powody, dla których warto korzystać z usług specjalistów w zakresie sprzedaży i demontażu aut. Z pewnością otrzymamy korzystną ofertę, która gwarantuje gotówkę od ręki, a przy tym cała procedura przebiegnie sprawnie i szybko. Dzięki takiemu rozwiązaniu klient zyskuje same korzyści!

NAPISZ DO NAS