Ile można zarobić na złomowaniu auta?

Skup aut - jak to działa? - odkupieauto
Skup auta – opisujemy krok po kroku jak to działa
19 grudnia, 2019
Cena samochodu w skupie – ile płacą i od czego zależy?
4 lutego, 2020

Polacy jeżdżą jednymi z najstarszych samochodów Europie – przeciętny polski pojazd ma 13 lat, co plasuje nas na siedemnastym miejscu na dwadzieścia pięć sprawdzonych państw. Większość naszych samochodów czeka ten sam los – złomowanie. Ile można na tym zarobić i jak to zrobić?

Złomowanie auta – na czym to polega?

Kasacja polega na wycofaniu samochodu z użytku, po którym się go rozbiera na części; to, co nie nadaje się do użytku, zostaje zutylizowane, a te elementy, które są w dobrej kondycji technicznej, wykorzystuje się. To w praktyce jedyny legalny sposób na pozbycie się pojazdu. Na tym procesie można zarobić, ale trzeba dopilnować wszystkich formalności.

Tylko te stacje demontażu pojazdów, które zostały uprawnione do złomowania, mogą wydawać zaświadczenia o kasacji, na których podstawie można wyrejestrować samochód i wypowiedzieć umowę OC. Taką rolę pełni też punkt zbierania pojazdów. Jedną z takich stacji jest odkupieauto.pl, prowadząca swoje stacje w Łodzi i Częstochowie. Stacja ma ponad dwadzieścia lat doświadczenia i profesjonalnie wycenia samochody, dojeżdżając do zbywcy z własną lawetą, redukując przy tym koszty kasacji ponoszone przez właściciela. Co istotne, pracownicy stacji indywidualnie podchodzą do każdego ze zbywców, dzięki czemu można liczyć na atrakcyjne stawki.

Formalności i transakcja

Samochód osobowy, który chcemy przeznaczyć na złomowisko, powinien być kompletny, czyli o wadze nie mniejszej niż 90% masy własnej z dowodu rejestracyjnego. Stacja demontażu pojazdów może, choć nie musi, domagać się kary – zgodnie z prawem kara może wynosić do dziesięciu złotych za brakujący kilogram. Sprzedaż następuje na podstawie umowy kupna-sprzedaży, bo te elementy, które nadają się jeszcze do eksploatacji, zostaną sprzedane, a stacja musi udokumentować źródło sprzedawanych części. Należy mieć przy sobie dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość. Niektóre stacje demontażu oferują dojazd do właściciela samochodu z lawetą, dzięki czemu ten nie ma problemów z powrotem do domu.

Pracownicy stacji wystawiają zaświadczenie o zezłomowaniu i unieważniają tablice rejestracyjne dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu, jeśli była wystawiona. Zaświadczenie o zezłomowaniu wydaje się w trzech egzemplarzach – jeden jest dla właściciela samochodu, drugi dla stacji demontażu pojazdów, a trzeci dla wydziału komunikacji, do którego trzeba go zanieść w ciągu trzydziestu dni. Wówczas właściciel składa wniosek o wyrejestrowanie pojazdu – koszt to dziesięć złotych. Po wyrejestrowaniu samochodu można ubiegać się u ubezpieczyciela o zwrot za niewykorzystany okres ubezpieczenia OC.

Wycena – co bierze się pod uwagę?

Na to, ile za złomowanie auta otrzyma właściciel, składa się parę czynników. Wiele zależy od:

  • wieku pojazdu – im starszy, tym trudniej znaleźć chętnych na części zamienne
  • marki i modelu – części do na przykład Mercedesów W124 dobrze się sprzedają, dlatego za taki samochód możemy otrzymać nawet tysiąc złotych
  • masy – zwłaszcza w przypadku samochodów powypadkowych, z których części nie nadają się do dalszej eksploatacji, najważniejszym kryterium jest ich masa i to, ile waży pojazd po odliczeniu wagi tworzyw sztucznych, których nie można sprzedać na złom
  • kompletności
  • stanu technicznego

Dodatkowe pieniądze można otrzymać za dobry stan opon czy alufelg; ponadto bardziej opłacalne jest złomowanie pojazdów dostawczych niż osobowych.

Przykładowo, za kompletne Renault Megane Renault Megane 1,9 dti z 2001 roku z uszkodzoną pompą paliwa można otrzymywać 450 zł. Dodatkowe sto złotych można dostać za alufelgi – ich obecność jest ogromnym atutem. Z kolei za Volkswagena Lupo z 1999 roku z silnikiem 1.2, który nie odpala już zupełnie, ale jest kompletny, można otrzymać 350 zł.

Wartość 1 kilograma masy samochodu osobowego to najczęściej około 0,30 do 0,40 zł. W przypadku samochodu ciężarowego będzie to już 0,40 do 0,60 zł, natomiast w przypadku dostawczaków – około 0,70 zł. Sprzedając Fiata Talento możemy się spodziewać około 1600 zł, natomiast sprzedając lekką, ale kompletną Multiplę – około 400 zł.

Zalety złomowania

Złomowanie pojazdu jest jedyną legalną metodą na pozbycie się go, dzięki czemu możemy przestać płacić składki. Nie warto korzystać z nielegalnych szrotów, w których najczęściej sprzedaje się samochody podstawionym “słupom”, którzy później ich nie rejestrują na siebie, przez co urzędnicy mogą potem ścigać poprzedniego właściciela – i mają do tego prawo.

Złomowanie auta na stacji demontażu pojazdów to nie tylko zysk ze sprzedaży pojazdu, ale także możliwość ubiegania się o zwrot za niewykorzystany okres ubezpieczenia OC – to trochę pieniędzy przydatnych do zakupu nowego samochodu. Rozwiązanie jest dodatkowo przyjazne środowisku – to, co nadaje się do dalszej eksploatacji, szrot sprzedaje, a to, czego wykorzystać się nie da, trafia do skupu złomu.

Czy opłaca się zezłomować pojazd? Bez wątpienia tak. Cenniki złomowania pojazdów różnią się w zależności od stacji, ale zawsze możemy liczyć na kilkaset złotych, a w niektórych przypadkach nawet więcej.

NAPISZ DO NAS